Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy (1972)

Film ukazujący paradoksy systemu socjalistycznego, przedstawiający Polskę początku lat 1970-tych i problemy na ówczesnym rynku pracy.
Bywalcy tzw. pośredniaków z okresu socjalizmu to niewykształceni robotnicy, ludzie z marginesu społecznego, którzy mogą liczyć jedynie na pogardę i pracę w - z reguły - niegodziwych warunkach.
Gdy w pośredniaku zbierają się bezrobotni, na miejsce przyjeżdża kierownik fabryki, który poszukuje dziesięciu mężczyzn do pracy. Znajdują się chętni, których zakładowa ciężarówka dowozi na miejsce. Okazuje się jednak, że robota jest bardzo ciężka, a przepisy nie pozwalają wypłacić pracownikom nawet przyzwoitej pensji...




Produkcja: 1972
Premiera: 14 październik 1980

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
robotnik Karolak
Piątek, kierownik zakładu
Kazimierz, przewodniczący rady zakładowej
robotnik Frączak
robotnik, który nie będzie w "takim burdelu jak ten"
"stary fachowiec"
robotnik
robotnik
robotnik
robotnik "45-latek wyglądający na 60-latka"
robotnik
robotnik
robotnik
Tufta, sierżant MO; nie występuje w czołówce
zaopatrzeniowiec Włodarczyk; nie występuje w czołówce
gość przed pośredniakiem; nie występuje w czołówce
i inni
Dubbing:
pani Dzidzia w budce z piwem; nie występuje w czołówce
aktor dubbinguje wiele postaci w filmie, m.in. postać graną przez Jerzego Stuhra, także Lisaka, mężczyznę przy okienku w pośredniaku oraz milicjanta w ostatniej scenie filmu; nie występuje w czołówce
robotnik "45-latek wyglądający na 60-latka"; rola Antoniego Konarka; nie występuje w czołówce



Notatki:
Film nie spodobał się cenzorom i z powodu ich decyzji przeleżał wiele lat na półce. Dopiero "odwilż" chwilowego okresu powstania Solidarności pozwoliła na jego telewizyjną premierę w 1980 roku. Natychmiast po swej opóźnionej premierze to wspólne dzieło Jerzego Gruzy i Jana Himilsbacha wzbudziło wiele kontrowersji i miało tyluż przeciwników, co zwolenników. Wbrew malkontentom widzowie uznali jednak, że "Przyjęcie...", nawet po latach spędzonych na półkach cenzorskich lochów, nadal brzmiało przekonywająco.
Wiele źródeł podaje rok produkcji 1973, jednak film ten z pewnością został zrealizowany w roku 1972. Świadczą o tym m.in. rok produkcji w czołówce (MCMLXXII).


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


05.190429

(POL) polski,




























1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń